Vytvořeno: březen 2023

Text, grafické podklady : AC Heating, KUFI INT, s.r.o.


Bytový dům v Novém Strašecí pojede na svoje tepelné čerpadlo a fotovoltaiku.


PO 60 DNECH HOTOVO. ZA MĚ JE TO MALÝ ZÁZRAK!

Vlastně bych měl panu Zahálkovi (jednatel TSNS) koupit láhev šampaňského. Díky němu jsme se ocitli na startovní čáře v pravou chvíli. Být o měsíc později, už by to vše mohlo být jinak.“ S místopředsedou SVJ (společenství vlastníků) Františkem Řezáčem vylézáme po železném žebříku na střechu bytového domu v Zahradní ulici (1032–1034). Její rozlehlá plocha se pro více než stovku bydlících stane pro další léta požehnáním. Do budoucna je zbaví závislosti na teple z městské organizace TSNS, a zároveň ušetří pěkné peníze. K pěti tepelným čerpadlům (TČ) pro vytápění bytů a ohřev teplé vody (TUV) zanedlouho přibude fotovoltaická elektrárna (FVE). Vše by mělo fungovat ve vzácné symbióze…

Ledová sprcha

Na posledním zastupitelstvu v prosinci 2021 dostali obyvatelé několika bytových domů ve Strašecí ledovou sprchu. Dozvěděli se, že dodavatel tepla (TSNS spravující ve městě 13 kotelen) bude zdražovat. Díky skokovému růstu energií na trhu se mělo teplo v bytových domech zdražit o 82 % a TUV o 87 %. Tehdy se František Řežáč představitelů města ptal, jak chtějí situaci řešit a co udělají, aby se v následujících letech neopakovala. Zároveň naznačil, že vlastníci bytů v Zahradní ul. jsou připraveni se osamostatnit od tepelného zásobování městem (respektive od plynu) a pořídit si vlastní zdroj.


To, co jste tehdy říkal zastupitelům, se vám do roka podařilo. Popište nám, jak jste k osamostatnění dospěli.

Mám zkušenosti z Německa, kde hodně bytových domů přechází na jiné zdroje, a to i na tepelná čerpadla. Po obrovském zdražení jsem si uvědomil, že jiná cesta tady není. Ve městě existuje monopol na dodávku tepla ve formě technických služeb (TSNS), a vy nemáte šanci do toho nikterak zasahovat. Přemýšlel jsem jak dál. Buď vybudovat svoji kotelnu na plyn s vědomím, že EU oznámila, že po roce 2050 bude plyn považován za neekologický zdroj vytápění, nebo hledat možnosti prostřednictvím tepelných čerpadel případně fotovoltaiky, což tolik nezatěžuje přírodu.

To mohlo vypadat jako hledání jehly v kupce sena.

Rád se dívám do budoucnosti, a když se do něčeho pustím, tak to musí šlapat. Se svým záměrem jsem seznámil vedení SVJ, ale než jsem s myšlenkou oslovil lidi v domě, chtěl jsem vědět, kolik bude investice stát a jak dlouho bude realizace trvat. Oslovil jsem osm firem. Většina nabízela třeba jen montáž, ale projekt už dělal někdo jiný. Nebo dělali jen školy nebo průmyslové haly. Ale nikdo nenabídl bytový dům.

Hledal jste dodavatele, který by práci udělal na klíč?

Na klíč nabízely dílo dvě firmy, ale ani jed-na z nich mě nenadchla. Pak jsem poptal AC Heating. Za dva dny mi zavolali zpátky a zkontaktovali mě s člověkem, který má na starosti přímo bytové domy. Už jak jsem vstoupil do jejich sídla nedaleko Plzně, jsem věděl, že jsem zde správně – zkrátka firma 21. století. Jako první mi ukázali, ve které fázi projektu se nacházím a co všechno mě čeká. Nabídli mi prohlídku některé z jejich realizací. Přijeli k nám do domu a připravili bezplatně cenovou nabídku.

Jak jste přesvědčil spoluvlastníky v domě, že jste vybral správnou firmu?

Lidi v SVJ jsem vyzval, ať seženou jakoukoliv jinou firmu, ale ať donesou podklady. Skončilo to tak, že jsem pozval lidi z AC Heating, kteří pro vlastníky udělali bezplatně prezentaci a odpovídali na vše možné dotazy. To bylo loni v únoru, ještě před vstupem Rusů na Ukrajinu. V den, kdy k tomu došlo, si všichni uvědomili, že už zítra může Putin zavřít kohoutky a jsme bez plynu. Najednou v domě nebyl nikdo proti a do konce března jsme podepsali smlouvu s AC Heating. Máme tu i vlastnický podíl města. Jeho zástupci se zdrželi hlasování. Tušili, že jim odchází významný odběratel tepla.

Co vám AC Heating navrhl?

Ve smlouvě je přesný rozpočet stavebních prací a návrh, kudy co povede a kde co bude umístěné. Museli jsme vytvářet novou kotelnu. Nemohli jsme využít kotelnu, která je v domě, protože patří městu. Bohužel nebyl čas to v dané situaci vlastnicky vyřešit. Takže jsme kotelnu s ovládacími jednotkami pro TČ a bojlery umístili do bývalé kočárkárny.

Na kolik byla vyčíslena investice?

Ve smlouvě je částka 4,5 milionu (vč. DPH). Systém zahrnuje pět jednotek (TČ) umístěných na střeše domu. Odtud jde energie klimatizačním médiem do vnitřních jednotek v suterénu. Zde se ohřívá voda a ukládá do čtyřech bojlerů na TUV (po 1000 litrech) a jeden bojler (500 l) je určen pro vytápění. Vše je řízeno a hlídáno počítačem. Systém neustále měří venkovní teplotu a podle ní optimalizuje vnitřní teplotu na 24 stupňů. Je to opravdu hi-tech systém od firmy Toshiba. Vnitřní jednotky si AC Heating vyrábí sám.

To představovalo mít na účtu značné prostředky. Vzali jste si úvěr?

Náš dům má obrovskou výhodu, že   jsme měli naspořené velké finance a nemuseli jsme se zdržovat úvěrem. Najednou jsme viděli, jak vzrůstá inflace a zdražují se materiály.

Hned po sepsání smlouvy se rozjela realizace?

Firma od nás dostala plné moci, aby mohla jednat se stavebním úřadem. Dostali klíče, aby tu mohli pracovat, jak budou potřebovat. Ze začátku jsem byl nervózní, že se nic neděje, ale to jsem netušil, jak složité je získat všechna povolení a vyjádření dotčených orgánů. Tady bych chtěl za vstřícnost poděkovat stavebnímu úřadu. Dvacátého října jsme dostali stavební povolení a hned druhý den AC Heating nastoupila a začala stavět.

Odpovídaly reference přístupu firmy?

Bez přehánění to byl jeden velký stavební koncert. Místnost, kde je dnes kotelna, stavebně upravili, vymalovali, vyměnili zásuvky a osvětlení. Od té doby jsem o nich nevěděl. Jen jsem byl nadšený, jak to roste. V místech, kde se napojovali na stávající zástavbu, se mnou vždy konzultovali druh a barvu dlaždiček, linolea, začišťovacích lišt tak, aby jejich zásah vůbec nebyl patrný. Po 60 dnech bylo vše hotové. Za mě to je malý zázrak!

Bylo od počátku jasné, že systém vytápění tepelným čerpadlem půjde ruku v ruce s fotovoltaickou elektrárnou?

S AC Heatingem jsme se domluvili, že jakmile budou nainstalována tepelná čerpadla, budeme pokračovat dál ve výstavbě fotovoltaické elektrárny. Systém by měl fungovat tak, že fotovoltaika bude dodá vat elektřinu do tepelných čerpadel, která budou celoročně vyrábět teplou užitkovou vodu. Jakmile se v zimě stane, že budeme mít dostatečně „natopeno“ a budou slunečné dny, bude se elektrická energie ukládat do baterií. Pokud budou nabité, tak bude předehřátá voda pomáhat de facto i při vytápění domu. V létě, kdy vytápět dům není potřeba, tak podle mé představy budeme díky FVE vyrábí teplou vodu zadarmo. Za to v zimě budeme doplácet za energii ze sítě.

Na kolik vás vyjde fotovoltaická elektrárna?

Letos v lednu byl schválen zákon, podle kterého se mohou na rodinné a bytové domy instalovat FVE až do 50 kW (předtím to bylo jen 10 kW). Firma AC Heating pro náš systém navrhla elektrárnu o výkonu 20 kW. I s vyřízením dotace nám dílo nacenili na 1,5 milionu. Po odečtení dotací se dostaneme na 1 milion korun (vč. DPH).

Dá se spočítat, kolik díky novému systému ušetříte?

Mohlo by to být až skoro 50 procent. Špatně se to odhaduje, protože, když jsme na začátku vše počítali, nebyla ukrajinská krize a 1 kW stála 4,90 Kč. Dnes je to ve spotových cenách kolem 9 korun a nevíme, jak se to bude vyvíjet. Podle mě ušetříme i na tepelných ztrátách, které se dosud vytvářely na přívodu teplé vody do domu. V 21. století je hloupost vést teplo trubka mi v zemi, když ho můžete vytvořit v budově. Tohle myšlení se musí změnit.

Co byste poradil SVJ, která by se chtěla vydat podobnou cestou?

Ať se toho rozhodně nebojí a informují se. Doporučil bych jim hledat firmu, která dílo udělá na klíč a nebaví se s vámi jako s hlupákem. Kvůli vzájemné komunikaci bych nešel cestou vícero dodavatelských firem. I když vám dají levnější nabídku, v konečném důsledku se vám to může prodražit.

Důležité je obklopit se také správnými lidi. Tady bych chtěl poděkovat mému otci Františkovi Řezáčovi, který má tepelné čerpadlo již delší dobu, kde jsem viděl, jak to skutečně funguje. Dále Petře Hégrové a Marcele Semerádové z výboru SVJ. Michalovi Hégrovi za zajištění dalších instalatérských prací. Paní Polákové za zajištění nové přípojky od ČEZu a paní Heroldové z novostrašeckého stavebního úřadu.

Pro týdeník Raport zpracoval redaktor Sláva Vaic, uveřejněno s jeho laskavým svolením.


Pro více informací o možnostech
tepelných čerpadel pro rodinné a 
bytové domy mohou zájemci zaslat
nezávaznou poptávku nebo navštívit
přímo odborníky na tepelná čerpadla
v show roomu společnosti AC Heating
v Letkově u Plzně.

Za tým AC Heating

Kateřina Chaloupková

Neváhejte nás kontaktovat!                             

+420 725 539 825

+420 373 749 032

NAPIŠTE NÁM
info@ac-heating.cz

Vytápíme 2100 domácností v bytových a 5500 domácností v rodinných domech po celé ČR, proč bychom neměli vytápět i tu vaší?

Mohlo by Vám pomoci ...

Komplexní řízení bytových domů bez potřeby správce

..., který nemá právní odpovědnost a bez "horko těžko" zvoleného výboru s garancí výhodnější ceny a přenesení odpovědnosti na právníky, Samosprava-SVJ.cz

samospráva SVJ

Objednejte si Balíček vzorových dokumentů

pro SVJ nebo knihu jako Manuál pro předsedy SVJ v nové záložce ESHOP - Dokumenty pro SVJ

příručka předsedy SVJ

.

Služby pro bytové domy

Přehled služeb pro SVJ, BD, SBD

.

Mediální partner

portal svj info | společenství vlastníků

Probíhá aktualizace serveru SVJ-INFO.cz
Děkujeme za pochopení.

.

.

.

Kontakt

logo praktický rádce pro SVJ

BMCO s.r.o.
vydavatelství, poradenství
Pobřežní 249/46
186 00 Praha 8

www.radceprosvj.cz
redakce@radceprosvj.cz

Chcete se na něco zeptat?
Zavolejte mi, ráda Vám poradím.
Mgr. Barbora Zimová
601 222 819

rádce pro SVJ Bára

.