Vytvořeno: 24.1.2017


Štítek přesnosti vodoměru

Společnost Maddeo CZ s.r.o. uvádí na trh pro usnadnění výběru tzv. "ŠTÍTEK PŘESNOSTI VODOMĚRŮ", který zákazníkům pomůže snadno a rychle porovnat vodoměry dle parametrů, které jsou velmi důležité.

Hlavním parametrem je přesnost vodoměru, která je nejdůležitější pro přesné, a tím i spravedlivé měření vody. Další důležité vlastnosti vodoměrů jsou znázorněny v ikonách.

ikony štítek přesnosti vodoměrů
hodnocení štítku přesnosti

IKONY popisují důležité vlastnosti a parametry v tomto pořadí:

  • Přesnost vyjádřená minimálním průtokem Q1
  • ultrazvukový princip měření
  • konstrukce bez magnetické spojky
  • 100% odolný magnetu
  • zvýšená magnetická ochrana
  • integrovaný rádio modul
  • komunikace wireless MBUS dle EN 13757-4

Štítek přesnosti vodoměrů - jak zjistíte přesnost?

Přesnost je ve ŠTÍTKU PŘESNOSTI VODOMĚRU vyjádřená pomocí minimálního průtoku Q1 (dle MID), který poskytuje zaručenou hodnotu o minimálním průtoku. Tato hodnota je nejvíce prokazatelná při porovnání mezi jednotlivými vodoměry s cílem dosáhnout nejvyšší přesnosti. Ve ŠTÍTKU PŘESNOSTI VODOMĚRŮ je znázorněn průtok Q1 platící pro horizontální polohu.

Hodnoty Q1 jsou přepočeteny z hodnot, které jsou u níže uvedených vodoměrů znázorněny na počítadlech. Norma MID určuje jaké parametry musí být obsaženy a přepočtové vzorce mezi jednotlivými průtoky, a to min. Q1, přechodový Q2, trvalý Q3 a maximální Q4.

Přesnost je přirovnána do 4 tříd přesnosti vodoměrů, které jsou uvedeny v původní směrnici EHS (EEC 75/33). Od nejvyšší přesnosti, kterou je D, pak následuje C, B a nejnižší možná přesnost odpovída metrologické třídě A.

Jak to je s třídami přesnosti (D,C,B,A) u vodoměrů?

Štítek přesnosti vodoměrů - grafická podoba

Chcete vědět více, navštivte stránky www.NeovlivnitelnyVodomer.cz

Kontakt:
Redakce Praktického rádce pro SVJ

Potřebujete poradit? Napište nám nebo zavolejte:

redakce@radceprosvj.cz
601 222 819

Těšíme se na Vás 🙂

Mediální partner


banner-250x250-ctverec-13.gif

Hlavní partneři projektu


logo maddeo nv.cz

Chcete vědět více? Zajímá Vás konkrétní nabídka? Nebo chcete jen poradit?
Linka zdarma 800 778 778, email info@maddeo.cz 
Maddeo CZ s.r.o., Pobřežní 249/46, 186 00 Praha 8

Více se dozvíte na níže uvedených webech.
www.maddalena.czwww.maddeo.cz www.neovlivnitelnyvodomer.cz


Jak to je s třídami přesnosti (D,C,B,A) u vodoměrů dle EHS ?

Pozn. 1: Je vhodné vědět, že z hlediska metrologie dříve existovaly 4 třídy přesnosti vodoměrů, a to nejméně přesná třída A, následuje B, C a nejvíce přesnou třída D (dle EEC 75/33).

A protože jsou tyto třídy přesnosti často využívány a prakticky zažity při porovnávaní vodoměrů, něco málo si připomeneme:

Nejméně přesnou je třída A (min. průtok od 60l/hod) – prakticky většina dřívějších vodoměrů s touto přesností začínala.

Nejčastější třídou byla a je B (min. průtok od 30l/hod) – je dávno překonaná. A proto doporučení je i tuto třídu přeskočit a nahradit za přesnější vodoměr.

Třída C (min. průtok od 15l/hod) – už několik let se na trhu objevují vodoměry, který se svými parametry blíží této třídě, nebo ji splňují. Navíc tyto vodoměry už dokáží o mnoho lépe měřit i v pásmu nízkých průtoků, a tak minimalizovat neměřené průtoky vody. Pokud si pořídíte vodoměry s těmito parametry, budete mít osvědčený nástroj pro snížení nežádoucích rozdílů mezi patním vodoměrem a součtem bytových vodoměrů. “Rozdíl v náměrech” je také největší problém, který zbytečně může prodražovat vodu, a zbytečně se s ním potýkají správci domů.

Třída D – prakticky se jedná o třídu, kterou splňují pouze ultrazvuková měřidla, ultrazvukové vodoměry, které jsou v současné době na hraně cenové dostupnosti, ale s dlouhodobého hlediska jsou výhodné. Volbou této třídy uděláte nejvíce z pohledu technických možností dostupných technologií.

Pozn. 2: Hodnoty v závorkách vyjadřují zaručený minimální průtok při nominálním průtoku Qn=1,5 m3/hod, například v horizontální poloze. Je nutné si uvědomit, že mechanický vodoměr má v horizontální poloze přesnost vyšší než ve vertikální, v které se projevuje vyšší tření.

Chcete vědět více, navštivte stránky www.NeovlivnitelnyVodomer.cz

Maddeo CZ s.r.o., Pobřežní 249/46, 18600 Praha 8, 
www.maddalena.cz, www.maddeo.cz, linka zdarma 800 778 778

logo maddeo nv.cz