Článek uveřejněn dne 16. 12. 2019


ac heating

Teplo trvale za výrobní náklady?

S tepelnými čerpadly ano.

Dne 25. října 2019 poskytl Tomáš Drápela, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky, který je zároveň šéfem Plzeňské teplárenské z impéria miliardáře Daniela Křetínského, rozhovor pro Seznam. Článek s neveselým nadpisem „Třem milionům lidí v Česku hrozí, že se jim prodraží bydlení“ popisuje aktuální dění v teplárenském byznysu. V rozhovoru probírá vynucené zdražování tepla z velkých tepláren, které se potýkají s růstem výrobních nákladů vlivem růstu cen emisních povolenek.

„Za udržitelnost systému centrálního zásobování teplem bojují teplárníci už řadu let, z obavy před úprkem klientů se také většinou snažili držet ceny dole. Teď ale už nemáme pro další cenovou stabilitu prostor,“ tvrdí Drápela. „Cena povolenek jde nahoru tak rychle, že to nejsme schopni vyrovnávat žádnými racionalizačními škrty na investicích nebo na údržbě.“

Vzniklé ztráty budou muset teplárny kompenzovat zdražením dálkového tepla, které se tak dotkne současných odběratelů. „Zákazníci se mohou začít odpojovat od centrálního zásobování a pořizovat si menší kotelny,“ přiznává Drápela. V boji o klienty jsou teplárnám trnem v oku zejména domovní plynové kotelny, u kterých upozorňuje Drápela na neekologičnost, nebezpečnost a závislost na vývoji tržní ceny plynu. Zákazníci tepláren však mají vedle Drápelou zatracovaných menších plynových kotelen ještě další možnost. Vytápět svůj bytový dům, školu, obecní úřad, nemocnici atd. tepelnými čerpadly.

Způsob vytápění bytových domů, který v posledních letech získává stále více na oblibě, se tak postavil vedle tradičního teplárenského rivala. Dává totiž možnost odpojit se od teplárny i klientům, kteří plynovou kotelnu vybudovat nemohou nebo nechtějí, ať už z důvodů výše zmíněných nebo úplně jiných. 

V době plošného růstu cen energií mají tepelná čerpadla oproti ostatním zdrojům tepla nespornou výhodu. Díky tomu, že cca 2/3 energie získáváte zdarma z okolního vzduchu, platíte případné budoucí zvýšení ceny energie pouze z 1/3. Vlastní kotelnou s tepelnými čerpadly si tak zajistíte pro svůj dům teplo trvale za výrobní náklady, ať se na trhu stane cokoli.

Nejen kvůli úsporám se lidé rozhodují odpojit svůj dům od nehospodárného systému dálkového zásobování teplem. Vede je k tomu také potřeba si sami rozhodovat o tom, kdy a jak se bude v jejich domě topit. A právě potřeba vymanit se z područí teplárenských společností je často nejsilnějším motivem a hnacím motorem ke změně.

„Nejhorší je, že cenový vývoj je zcela nevypočitatelný,“ říká Drápela. Věta, která zmíněným třem milionům odběratelů dálkového tepla rozhodně na klidu nepřidá.

A když někdo jiný hovoří o polovičních nákladech za vytápění, tak je celkem logické, že obyvatelé bytových domů začnou reagovat a chtějí znát další možnosti, jak své domovy vytápět.

A jak postupovat? Studie úspor a rozpočet je základ, ale jak se říká „Slibem nezarmoutíš“. Důležité je prokázat, že co tvrdím, je pravda. Nejúčinnější čerpadla? Prosím certifikát. Nejlevnější? Kolik stojí 1 kW výkonu? Nejvíce realizací? Rád bych je navštívil. Vytápění za polovinu? Prosím provozní výsledky z realizací.

Základem pečlivého výběru dodavatele je návštěva realizovaných kotelen a vyžádání provozních výsledků za několik topných sezón zpět. Jen tak budete mít jistotu, že spolupracujete s někým, kdo dostojí svým slibům v návrzích a výpočtech.

Pro návštěvu realizace ve vaší lokalitě či zpracování Studie úspor se na nás obraťte!

Máme řešení i pro váš dům!

Za tým AC Heating,

Kateřina Chaloupková

+420 720 961 255

https://www.ac-heating.cz/bytove-domy/

ac heating

Kontakt:
Redakce Praktického rádce pro SVJ

Potřebujete poradit? Napište nám nebo zavolejte:

redakce@radceprosvj.cz
601 222 819

Těšíme se na Vás 🙂

Mediální partner