Zveřejněno : 30. 11. 2021

Text, grafické podklady : AC Heating, KUFI INT, s.r.o.


Energetický trh s prudkými výkyvy zasáhl i centrální vytápění v bytových domech. Co s tím? Řešením mohou být tepelná čerpadla.

Překotný vývoj na trhu s energiemi a surovinami, strmý růst cen energií – to jsou faktory, které dodnes ovlivňují život téměř každého v Česku. A dlouho tomu nebude jinak. Ceny už se dle odborníků nikdy nevrátí na původní hodnoty. Týká se to i bytových domů napojených na centrální zdroje vytápění. Jak se nastalé situaci bránit?  

Ještě před rokem nikdo neodhadoval, že letos zažijeme tak strmý růst cen energetických komodit. Elektřina tehdy byla nevídaně levná a jen málokdo předvídal, že se to náhle změní. Dnes ale vidíme přesný opak.

Konkrétně ceny elektřiny by se měly pohybovat o desítky eur za megawatthodinu výše, než tomu bylo před rokem, kdy dosahovaly hranice 45 eur. Podle odborníků je jasné, že minulá dekáda nízkých cen je definitivně pryč a už se nevrátí. Zřejmě se musíme připravit na to, že k úrovním z posledních let se pravděpodobně už nevrátí, ačkoli se po energeticky náročné zimě očekává postupná obleva nejen sněhu, ale i cen.

Proč stoupne cena tepla i u centrálního vytápění?

Zdražení postupně oznamované dodavateli se týká téměř každého. Také bytové domy s centrálním vytápěním čeká výrazné zdražení tepla. Jelikož ceny energií raketově rostou, bylo by naivní předpokládat, že se současná turbulentní situace nedotkne tepla, které do bytových domů dodávají teplárenské společnosti. Jaká je aktuální situace s cenou tepla?

Ceny zemního plynu vzrostly oproti loňskému roku na čtyřnásobek, černé uhlí a povolenky, které si větší teplárny musí kupovat na každou vypuštěnou tunu emisí, zdražily meziročně o 100 %. I když teplárny nakupují část paliv a povolenek dopředu, výrazné zvýšení cen tepla je nevyhnutelné.

Má jít údajně o největší meziroční nárůst cen tepla za posledních 13 let. Dvouciferný nárůst ceny tepla v procentech nebude výjimkou, ale spíše pravidlem. Jakým způsobem by tedy měli uvažovat majitelé bytových domů, družstva nebo sdružení nájemníků? Vyčkávání a přešlapování na místě asi neodvrátí nepříjemné zdražení, je třeba se pohlédnout po jiných možnostech a zdrojích tepla.

Malé kotelny a tepelná čerpadla v majetku majitelů domů

Jako alternativa za teplo z velkých tepláren se nabízí malé kotelny na plyn, tepelná čerpadla nebo kombinace se solárními panely.

Z našich dlouholetých zkušeností s realizací alternativ typu tepelné čerpadlo pro panelové domy nebo vlastní malá kotelna na zemní plyn, vyplývá jednoznačná výhodnost a šetrnost těchto alternativ oproti zastaralé uhelné technologii, která je neudržitelná. Nejen z důvodu emisních povolenek, ale i nákladů na údržbu, poškozování životního prostředí nebo drahých investic do přechodu na alternativní zdroje,“ uvedl Michal Fiala, který se zabývá vývojem tepelných čerpadel.

Zkušenosti s realizacemi pro bytové domy má mezi dodavateli zejména plzeňská společnost
AC Heating. Na trhu vytápění tradičních paneláků tepelnými čerpadly má firma dlouholeté zkušenosti.

Technologie s tepelnými čerpadly instalované pro vytápění bytových domů v České republice jsou sami o sobě unikátem. Je to směr, kde je AC Heating na světové špičce, a to nejen technikou, ale především zkušenostmi. Úspory ve vytápění a ohřevu užitkové vody při využití tepelného čerpadla dosahují v průměru 60 %. Ruku v ruce s dalšími výhodami: nezávislé vytápění bez odstávek, žádné emisní povolenky ani kotelník, úspory na další opravy v domě nebo do kapes vlastníků bytů.

Pro více informací o možnostech tepelných čerpadel pro bytové domy pošlete nezávaznou poptávku nebo navštivte přímo odborníky na tepelná čerpadla a instalace FVE v show roomu společnosti AC Heating v Letkově u Plzně.

AC Heating Vám předloží kompletní řešení, které je přehledné a transparentní. Takto představená cena tepla je naprosto reálná, a tedy snadno porovnatelná s cenou ostatních dodavatelů.

Neváhejte nás kontaktovat!                             

+420 725 539 825

+420 373 749 032

NAPIŠTE NÁM
info@ac-heating.cz

 

Vytápíme 2100 domácností v bytových a 5500 domácností v rodinných domech po celé ČR, proč bychom neměli vytápět i tu vaší?


Mohlo by Vám pomoci ...

Komplexní řízení bytových domů bez potřeby správce

..., který nemá právní odpovědnost a bez "horko těžko" zvoleného výboru s garancí výhodnější ceny a přenesení odpovědnosti na právníky, Samosprava-SVJ.cz

samospráva SVJ

Objednejte si Balíček vzorových dokumentů

pro SVJ nebo knihu jako Manuál pro předsedy SVJ v nové záložce ESHOP - Dokumenty pro SVJ

příručka předsedy SVJ

.

Služby pro bytové domy

Přehled služeb pro SVJ, BD, SBD

.

Mediální partner

portal svj info | společenství vlastníků

Probíhá aktualizace serveru SVJ-INFO.cz
Děkujeme za pochopení.

.

.

.

Kontakt

logo praktický rádce pro SVJ

BMCO s.r.o.
vydavatelství, poradenství
Pobřežní 249/46
186 00 Praha 8

www.radceprosvj.cz
redakce@radceprosvj.cz

Chcete se na něco zeptat?
Zavolejte mi, ráda Vám poradím.
Mgr. Barbora Zimová
601 222 819

rádce pro SVJ Bára

.