Zveřejněno : 02. 09. 2022

Text, grafické podklady : Animo Bohemia, s.r.o.


Bezpečnost a komfort bydlení aneb snadná práce s přístupovými systémy

Přístupové systémy nejsou předmětem běžné denní spotřeby a tak chápeme, že zejména správcům menších SVJ jde hlava kolem z množství kombinací a systémů. Pokud se řadíte do této skupiny nakupujících, poradíme Vám, jak vybírat.

Ani sebelepší dveře nesplní požadovanou funkci. To již ukázaly roky praxe. Jak si ale v nepřeberném množství systémů a funkcí vybrat správný společně pořešíme v tomto článku. Zmíníme pozadí instalace, povíme  si o zprovoznění a provozování nebo servisování vašich čteček a řídících jednotek (čipových, biometrických, bluetooth nebo NFC zařízení, jejichž obliba stoupá na úkor kódových zámků) i autonomních a síťových domovních systémů.

Jak se v přístupových systémech vyznat?

Přístupové systémy nejsou předmětem běžné denní spotřeby. Všichni potřebujeme být součásní denního provozu v budovách a tak chápeme, že zejména správcům menších SVJ nebo jiných celků budov jde hlava kolem z množství kombinací a systémů. Rozhodujte se proto dle klíče těchto otázek:

 1. Co vše chci zabezpečit (dveře do všech společných prostor, nebo jen hlavní vchody, případně výtahy apod.)?
 2. Kolik bytů nebo budov budu připojovat na daný systém (je to do 8 bytových jednotek nebo desítky a více)?
 3. Chci propojovat systém i na další prvky ochrany nebo prvky instalací v objektech (zvonky, hlásiče, kamery,...)?
 4. Potřebuji řešit více objektů na různých místech v regionu (různá SVJ na sídlišti nebo v rámci ČR)?

Z uvedeného vyplývá, že rozhodování se řídí nejčastěji velikostí implementace a požadovanou robustností systému pro dané společenství nebo rozsah objektů. Jde o zamyšlení proč systém pořizovat a nebo do něj investovat. Nejsnadnější bývá nakreslit si na papír jakousi strukturu budoucí sítě a to aspoň schematicky jen pro sebe. Snadno tak vizualizujete:

 • kolik máte přístupových bodů
 • jak moc je chcete propojovat
 • jak jsou od sebe vzdáleny
 • zda musí být řízeny centralizovaně nebo decentralizovaně (pokud jsou různí správci v regionech)
 • vyplynou potřeby správy nebo propojení na další systémy

Už po kratším zamyšlení člověk chápe nesporné výhody a usnadnění běžného používání zejména u řešení, kde se aplikují komplexní systémy nebo když se myslí při jejich návrhu dopředu, co by se mohlo hodit pro rozšíření. Z toho pramení komfort z užívání, jak obyvatelům prostor, tak jejich správcům. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co přináší komplexní pojetí přemýšlení nad přístupovými systémy?

 • Trvalý přehled o pohybu v objektu a z toho pramenící nastavení časů - např. pošta, údržba apod. 
 • Pohodlné otevírání čipem docení všichni, kdo hledali klíče s plnými rukami nákupu a děti či starší lidé se do něj zamilují
 • Nekontrolované množení klíčů. Jistota, že pouze správce objektu či výbor SVJ může vydávat přístupová oprávnění je k nezaplacení. 
 • Vracení klíčů při stěhování. Už nebude problém. Pokud k němu nedojde, čip zrušíte na dálku
 • Úspora času i financí. Čipy jsou obvykle levnější i praktičtější, než klasické klíče a vy už nemusíte běhat k zámečníkovi.
 • Variabilita a přizpůsobivost. Dobře navržený komplexní přístupový systém lze do budoucna upravovat a doplňovat. Nepotřebujete nové dveře, výtahy či požární systém apod. 
 • Ovladatelnost. Změnu konfigurace si můžete provádět sami pomocí intuitivního softwaru se zaškolením a podporou. 
 • Chytré aplikace v telefonu nebo na počítači pomohou řešit situace i vzdáleně díky zabezpečeným cloudovým řešením. 

Kde je největší výhoda spolupráce s firmou Animo Bohemia při návrhu

Jako výrobci hliníkových a ocelových vstupních dveří a portálů, s dlouholetou specializací na bytové a panelové domy, dokážeme posoudit vhodnost řešení nejen po stránce elektroniky a potřeb zákazníka, ale i výběru vhodné konstrukce dveří, použití zámků a vzájemného fungování. Takové komplexní sladění je velmi výjimečné.

Klíče, kód, nebo čip?

V nabídkách prodejců naleznete mnoho systémů řízené kontroly vstupu, i v naší nabídce naleznete široké spektrum přístupových médií. Každý má své specifické množství dokonalých funkcí, garantujících jejich neproniknutelnost, nebo naopak chabou ochranu, která naopak nabízí nižší cenu a tím se situuje pro aplikace určené spíše do skladu k otevírání dveří mezi sekcemi atd.. Každý má své možnosti, přednosti i nevýhody. Proto je třeba pečlivě zvažovat, co přesně od systému očekáváte, ale současně to nepřekombinovat.

Všechny přístupové systémy mají ale jedno společné - jejich používání zároveň s běžnými klíči do cylindrické vložky zcela degraduje jejich schopnosti a bezpečnost. Proto se při používání přístupového systému klíče nerozdávají, ale jsou určené pouze pro správce.

Jaké přístupové systémy se v praxi osvědčily?

Vybrali jsme pro vás přehled systémů, které byly:

 • snadné na údržbu
 • spolehlivé po stránce srvisování
 • s dobrým poměrem cena/výkon

Ačkoliv je těžké říct, který je ten nejlepší, dlouhodobě se na žebříčku klientské spokojenosti drží jen několik hlavním systémů. Při volbě naši zákaznici oceňovali jednoduchost a zároveň komplexnost řešeníSystém často spojovali s dalšími systémy jako jsou zvonky a jiné. Některé z námi volených sestav jsou integrovatelné do domovních sítí a umožňují propojení s panely zvonků či výtahy a programování celého systému z jednoho místa.

Nejčastěji pracujeme s níže uvedenými produktovými řadami, které se nám za roky používání nejvíce osvědčili svou spolehlivostí, variabilitou a kvalitou. Rozdělme je dle rozsahu implementace:

Nejmenší společenství s pár jednotkami nebo malé firmy

Docení přístupový systém integrovaný přímo v chytrém kování Clever Pro, nebo systém Urmet FDI EDC s jeho virtuální sítí, které nabízejí vynikající úroveň zabezpečení dveří, ale i jednoduchou správu celého systému, například přes mobilní aplikaci.

Větší domy s 8 a více jednotkami nebo správci budov

Stále mohou využívat jednoduchost obsluhy, a přitom vysoké zabezpečení systému Urmet FDI EDC, obvykle ho ale už nechávají v naší správě – ta se může kdykoliv měnit, jednoduší úkony dělá někdo z domu, složitější naše podpora na dálku. To je velká výhoda virtuální sítě a cloudového řešení. Zde už se ale také hodí použití variabilního systému Dormakaba, který ocení správci bytových domů, stejně jako administrativních a komerčních prostor.

Rozsáhlá společenství o mnoha vchodech nebo správci objektů, třeba i ve více regionech

Docení špičkový přístupový systémy Urmet FDI iPassan, kombinující více zařízení s možností centralizované správy na dálku. Toto řešení v podstatě nemá žádné hranice a lze ho zcela přizpůsobit na míru uživateli. Stejně tak lze využít vyšší úrovně systému Dormakaba. Propojíte tak nejen dveře, ale i zvonky, výtahy, kamery, vrata a brány, různé senzory atd. Můžete tak odkudkoliv spravovat stovky a tisíce periferií rozesetých kdekoliv po zemi.

Univerzální řešení bez ohledu na stav budov a velikost organizace

Novinkou v našem sortimentu je systém DORMAKABA. Vyzkoušejte systém, který lze postavit jako malé autonomní řešení jednoho vchodu a časem ho rozvíjejte s využitím původních komponent do velké síťové aplikace s desítkami či stovkami kontrolovaných bodů, v místě nebo kdekoliv jinde.

Dostupné kombinace systémů DORMAKABA umožňují vytvořit instalace s maximální úrovní zabezpečení vstupů i interiérů budovy. Čtečky jsou vybaveny vysokým zabezpečením RFID technologie LEGIC Advant a MIFARE DESFire s interním zabezpečením Kaba ARIOS. To vše při zachování maximálního důrazu na propracovaný design, který neruší elistvost architektury objektu, s kterým splyne v jeden celek.

Výhodou je také velmi intuitivní aplikace Dormakaba Matrix One, která umožní každému jednoduchou správu celého systému přes počítač, tablet, nebo mobilní telefon.

S výběrem přístupových systémů vám poradíme a nad rámec běžných služeb posloužíme

Součástí naší práce je nejen konzultace a prodej, ale i komplexní přístup celému řešení. Proto je u nás samozřejmostí dodávka a montáž záložního zdroje, který zajistí stoprocentní funkčnost systému i v případě výpadku elektrického proudu, ale i možnost posouzení  rozšiřitelnosti systému o další nadstavby v budoucnu a to s ohledem na stovky různých dveří a zámků, které jsou na trhu. Společně se zamyslíme i nad realizací přístupových systémů současně s novými zvonky, protože lze přístupový systém plně integrovat do panelu zvonků a dalších systémů.

Myslete na komplexnost

Přístupové systémy jsou úzce provázány nejen se zvonky, ale také s kamerovým systémem, výtahy, plošinami pro invalidy a dalším vybavením. Tyto realizace již známe a dokážeme proto navrhnout nejvhodnější možné řešení, pro konkrétní dveře a situaci a to i se zajištěním kompletních stavebních služeb, kvalitním servisem a trvalou podporou.


Mohlo by Vám pomoci ...

Komplexní řízení bytových domů bez potřeby správce

..., který nemá právní odpovědnost a bez "horko těžko" zvoleného výboru s garancí výhodnější ceny a přenesení odpovědnosti na právníky, Samosprava-SVJ.cz

samospráva SVJ

Objednejte si Balíček vzorových dokumentů

pro SVJ nebo knihu jako Manuál pro předsedy SVJ v nové záložce ESHOP - Dokumenty pro SVJ

příručka předsedy SVJ

.

Služby pro bytové domy

Přehled služeb pro SVJ, BD, SBD

.

Mediální partner

portal svj info | společenství vlastníků

Probíhá aktualizace serveru SVJ-INFO.cz
Děkujeme za pochopení.

.

.

.

Kontakt

logo praktický rádce pro SVJ

BMCO s.r.o.
vydavatelství, poradenství
Pobřežní 249/46
186 00 Praha 8

www.radceprosvj.cz
redakce@radceprosvj.cz

Chcete se na něco zeptat?
Zavolejte mi, ráda Vám poradím.
Mgr. Barbora Zimová
601 222 819

rádce pro SVJ Bára

.