Článek uveřejněn dne 19.02.2020


10 kompostérů pro SVJ za zvýhodněnou cenu - začněte měnit bioodpad v poklad!

Bytový dům, to je mimo jiné společná starost o zeleň okolo nebo nakládání s bioodpadem. Víte, co se v tom vašem děje se slupkami z domácností nebo posekaným trávníkem ve vnitrobloku? Nejčastěji se vozí auty přes celé město a velká část z něj (ta, kterou lidé hází do černé popelnice) končí na skládce. Anebo můžete bioodpad přímo u domu proměnit v kvalitní hnojivo, které vrátíte namáhané půdě, stromům a keřům, aby vám dělaly radost každý den, když jdete okolo. Stačí objevit kouzlo sousedského kompostování. Tady jsou hned tři dobré důvody, proč se do něj pustit.


Nevyvážejte poklad!

Světové metropole i malá města čím dál víc řeší, jak se přizpůsobit měnícím se klimatickým podmínkám. V rozpáleném létě je pro nás každá koruna stromu kolem chodníku, u zastávky autobusu nebo dětského hřiště k nezaplacení. Travnaté plochy už od června připomínají spíš pouštní savanu, než městskou zeleň. Pro půdu zatíženou výstavbou a sužovanou suchem je čím dál těžší znovu plodit a poskytnout nám zelené ostrůvky, kam se nejen v létě tak rádi uchylujeme.

A přitom je pro nás naprosto běžné, že organický odpad - základní zdroj živin, které půda k revitalizaci potřebuje - jednoduše likvidujeme. Slupky a zbytky ovoce a zeleniny z domácností tvoří kolem 40% objemu směsných popelnic. Vyvážejí se na skládky a do spaloven, odkud se do půdy už nevrátí. O dost lepší řešení je třídit do hnědých popelnic a velkoobjemových bio-kontejnerů (tam obvykle končí odpad z údržby zeleně, jako posekaná tráva, listí nebo ořezané větve). Ty se zpracují v městské kompostárně a jako hnojivo se dále využijí třeba v parcích.

Tu nejpřirozenější možnost, jak s bioodpadem naložit - nikam ho nevozit, ale využít pro údržbu nebo pěstování přímo tam, kde vznikne - bohužel téměř nevyužíváme. Přitom není nijak složitá. Jako každá změna vyžaduje vůli změnit některé návyky a věnovat jim víc pozornosti zvlášť na začátku, kdy se na nový způsob třídění přechází. Zkušenost z mnoha míst, kde sousedé už úspěšně kompostují, ale potvrzuje, že tohle nevelké úsilí stojí za to.

Ušetříte nejen životní prostředí, ale i peníze

Věděli jste, že právě svoz bioodpadu tvoří největší položku v nákladech na údržbu zeleně, které SVJ obvykle platí? Naopak kompost ke stromům a keřům a umělé hnojivo k trávníku se nakupuje. A za bioodpad se platí i v rámci poplatků za komunální odpad - jak už bylo řečeno, organické zbytky tvoří skoro půlku veškerého směsného odpadu, který se tak musí častěji vyvážet. Nemluvě o tom, že bioodpad, který končí v popelnici bez přístupu vzduchu mezi dalším odpadem, na rozdíl od správně vedeného kompostu zapáchá a obtěžuje tak své okolí.

Lepší využití organického odpadu stále důrazněji akcentuje také Ministerstvem životního prostředí i komunální politici. Do roku 2030 se Česko zavázalo zlikvidovat skládky, a tak je třeba počítat s dalším navyšováním cen za svoz komunálního odpadu. Trendem je využít odpad lokálně a ti, kteří co nejdřív zavedou mechanismy jako je kompostování, budou oproti jiným ve výhodě.

Kompostér jako první krok ke skutečně společnému okolí

V neposlední řadě je pak kompostování u domu skvělým způsobem, jak se sousedé mohou potkat nad společným projektem. Nejeden sousedský záhon nebo zahrádka ve vnitrobloku vznikla právě tak, že obyvatelé domu začali vymýšlet, jak kompost co nejlépe využít.

Tisíce let starý proces přeměny odpadu v hnojivo lidem ve městech znovu připomíná, jak funguje koloběh jídla, a že i ve městě mohou v rámci svých možností přispět k tomu, aby svoje bezprostřední okolí využívali zdravě a udržitelně. Často se tak kompostér stává prvním krokem k tomu, aby společné prostory okolo domu staly opravdu společnými.

Projekt “SVJ kompostuje” vám pomůže začít

Samozřejmě, kolem kompostování vyvstává i spousta otázek, se kterými se sousedé musí vypořádat: Nebude obsluha kompostéru příliš složitá? Budou do něj lidé házet jen to, co tam skutečně patří? Nebude obtěžovat zápachem nebo lákat hlodavce? Jaký typ kompostéru zvolit, aby nám co nejlépe sloužil? A jak konkrétně využít vzniklý kompost?

Dobře nastartovat sousedské kompostování pomáhá projekt společnosti Kokoza “SVJ kompostuje” podpořený pražským magistrátem. Jeho cílem je usnadnit přechod ke kompostování těm obyvatelům pražských bytových domů, kteří se pro něj rozhodli. Odborníci z Kokozy kompostér nejen dodají, ale pomůžou s péčí o něj i motivováním sousedů, aby třídili s radostí a správně. 

A pozor, aktuálně je díky projektu k dispozici celkem 10 kompostérů za zvýhodněnou cenu, navíc v balíčku se zaškolením, jak se o kompostér dobře starat a cedulí, co do kompostu patří. Vybírat je možné hned z několika typů kompostérů:

  • Městským ideálem je uzavíratelný tříkomorový kompostér ze dřeva, který umožní pohodlné celoroční kompostování odpadu z domácností i ploch společné zeleně a je chráněný proti vniknutí hlodavců.
  • Bodrý kompostér dvoukomorový je klasickým nadčasovým řešením pro odpad ze zahrádek.
  • Vermikompostér Florium je vhodný spíše do vnitřních prostor bytového domu. Díky svým žížalím obyvatelům je vítanou atrakcí hlavně pro děti a majitelům dodává kromě kompostu i tekuté superhnojivo zvané “žížalí čaj”.
  • Zateplený otočný kompostér Jora se hodí tam, kde není místo pro velký městský kompostér. Díky snadnému otáčení je nenáročný na obsluhu a kompost v něm zraje rychleji.

Zajímá vás víc informací nebo konkrétní cenová nabídka? Pak se na nás neváhejte obrátit na e-mailu info@kokoza.cz. Rádi vám pomůžeme s výběrem kompostéru a zodpovíme vše, co vás kolem sousedského kompostování zajímá. Ať i vám a vašim sousedům organické zbytky přestanou překážet a začnou sloužit.