Článek uveřejněn dne: 15. 2. 2016
Kompletní revitalizace panelového domu v Praze, Blattného 2341, Zateplení fasády systémem ETICS - levně a bezpečně
Touto realizací zateplení velkého bytového domu v Praze se rádi pochlubíme. Pracovat na lešení zavěšeném jen na zdi a ohřívat 300 m2 promrzlé fasády vzduchem, totiž umí málokdo.
Zateplení fasády systémem ETICS – levně a bezpečně
Většina fasády je izolovaná systémem ETICS o tloušťce 120 mm. Jako izolant jsme použili hlavně pěnový polystyren, protože plně vyhovuje potřebám a je levnější. V okolí oken je zateplení vylepšené o protipožárními pásy, protože to vyžaduje norma pro budovy vyšší 12 metrů. (Pokud zateplujete, toto si vždycky zkontrolujte, v případě požáru jednoho bytu by se oheň zbytečně rozšířil i do vyšších pater.)
Vedle toho jsem izolovali i minerální vlnou. Ta je od výšky budovy 22,5 metru povinná z protipožárních důvodů.
Fasáda před - při - i po zateplení
Hmoždinky rozhodují o kvalitě
Izolant jsem na fasádu ukotvili pomocí zatloukacích hmoždinek s izolačními zátkami z pěnového polystyrenu (EPS) nebo minerální vlny o tloušťce 1 cm. Tím minimalizujeme tepelné mosty a zabraňujeme budoucímu “prokreslování” hmoždinek na fasádě. To by vznikalo, protože by vznikal teplotní rozdíl mezi hmoždinkou zatřenou stěrkou a okolním izolantem.
Ukázka hmoždinky s izolační zátkou EPS, zdroj
Na hmoždinkách nešetříme. Normální člověk, by řekl, že je to kousek železa nebo plastu. My víme, že nevhodné hmoždinky umí snížit účinek zateplení o 20 % a z krásné fasády udělat “květovou zahradu”.
Pořádná omítka už se dneska čistí sama
Na konec jsme přilepili výztužnou tkaninu a omítli silikonovou omítkou, která odpuzuje vodu a má samočistící účinky. Navíc je ve standardu BIO PROTECT, takže zabraňuje usazování mechů a plísní. Jednoduše tomu, co způsobuje “fleky” na každé druhé fasádě.
Komplet nové lodžie
Investor využil příležitost a když už se zateplovalo, tak jsme rovnou opravili i lodžie. Kompletně nové podlahy s protiskluzovými a mrazuvzdornými dlaždicemi Taurus. Použili jsme mrazuvzdorné flexibilní lepidlo, aby v zimě nepraskaly dlaždice a nepoškodila se hydroizolace a skladba celého systému podlahy. Stěrku jsme vyztužili KARI sítí a milimetrově vyspádovali, aby voda netekla ke stěně, ale pryč z balkonu.
K tomu jsme zrenovovali okolní konstrukce zánovního zábradlí.
Nové nátěry konstrukcí a balkonových okapů
Ani mráz zateplení nezastavil
Bohužel investor nás poptal pozdě, a tak velká akce prostě trvá dlouho. Přišly Vánoce a pro zimu nešlo zateplit poslední stěnu. Museli jsme proto celou 300 metrovou stěnu schovat pod plachty a zahřívat pomocí naftových topidel. Za půl dne ohřál teplý vzduch stěnu o 6-8°C a my mohli akci dokončit v termínu a za dodržení technologických postupů výrobce zateplovacího systému.
Zahříváme fasádu, ať můžeme pracovat i za mrazu
Lešení ve vzduchu
Na začátku nás čekala taková drobnost. Postavit lešení. Normálně brnkačka, ne tak na Blattného. Západní stěna domu přiléhá k místní restauraci, která má porušenou střechu – byl tam starý degradovaný asfalt , který by se protrhl. Statik nám nedovolil ji zatěžovat. Celé lešení jsme tak museli vyloženě zavěsit na stěnu.
Lešení netypicky nestojí na zemi, ale visí na fasádě
Naštěstí byly na správné straně chodby a volné prostory, takže jsme pro kotvící prvky mohli probourat (provrtat) stěny. Samozřejmě po odstranění lešení jsme všechno zapravili a dnes už nepoznáte, že by se to dělalo tímto neobvyklým způsobem.
Dokončovací práce aneb po nás čisto
Okapové chodníčky, obnova vzduchotechniky, nové hromosvody, okapy, oplechování lodžií a zpětné osazení zeleně. Všechno jsem dotáhli do vzhledného konce. A samozřejmě jsme zlikvidovali veškerý demontovaný a vybouraný materiál.
Pro zajímavost: jako přípravu na zateplení jsme očistili 2268 m2 fasády, demontovali 225 metrů parapetů a chodili po 2700 m2 lešení.
Od teď Vám budeme pravidelně každý měsíc poskytovat jeden článek, ve kterém se dozvíte mnoho užitečných informací, rad a zkušeností.
Na další se můžete těšit už příští měsíc.