Článek uveřejněn dne: 19.1.2016

Kompletní revitalizace panelového domu - 2. část

Sedm much jednou ranou, aneb cenné rady, než postavíte lešení.

Opravy panelových domů jsou (obzvlášť teď, 25 let po skončení jejich éry) nevyhnutelné a výsledky jejich obyvatelům citelně usnadní život. Ovšem umějí být také poněkud zdlouhavé, obzvlášť pokud jedna oprava střídá druhou a obyvatelé domu jsou tak neustále nuceni žít za igelity místo oken, překračovat kabely vedoucí z A do B a vymetat z bytů polystyrenové kuličky.

Proto je dobré se před začátkem rekonstrukce zpracovat tzv. stavebně technickou analýzu a na jejím základě sestavit chronologicky navazující plán oprav, tedy technicko-ekonomickou rozvahu. Ta by měla zahrnovat všechny chystané práce včetně plánovaných nákladů na ně. Takový plán vám totiž dokáže práci podstatně ulehčit a především výrazně zkrátit.

Jako je tomu ve všech oblastech, i u rekonstrukce domu je dobré vzít to “z gruntu”. Čím hlubší problémy na začátku vyřešíte, tím déle vydrží opravený dům v kondici.

Na co je tedy dobré nezapomenout?

Balkóny
Zejména u starších budov se často setkáváme s rozsáhlým poškozením balkonů a lodžií. Nejčastější příčinou těchto problémů je voda zatékající do konstrukce balkonu a koroze nedostatečně krytých železobetonových prvků. V zimě pak voda v mezerách zamrzá a způsobuje tak další popraskání.

Způsob nápravy takovýchto poškození by se měl odvíjet od důkladné stavebně technické kontroly stavu konstrukce.

Nejdůležitější je zabránit dalšímu zatékání vody, tedy vyspravit a doplnit poškozené a chybějících částí betonu. Následně se obvykle provádí hydroizolace, položí se nová dlažba a opraví nebo vymění zábradlí, což samo o sobě může výrazně pozvednout estetický dojem z hotového domu.

Přemýšlíte-li o zvětšování balkónů, je renovace ideální dobou pro jeho uskutečnění. Pokud to neuděláte teď, neuděláte to nikdy. Počítejte však s tím, že zvětšení plochy balkónů je technicky náročné a časově i finančně nákladné.

Zateplení
Zateplení obvodového pláště budovy patří k nejdůležitějším revitalizačním krokům. Funguje jako ochrana budovy před vnějšími vlivy a zároveň izoluje, čímž zamezuje tepelným ztrátám. Před samotným zateplením je však potřeba provést důsledné odstranění všech poruch stávajícího pláště. Nejčastěji jde o trhliny na vnějších stěnách, olupování povrchu panelů či korozi výztuže a netěsnost mezi panely.

Při zateplování si můžete vybrat z různých materiálů včetně odvětrávaného Baumit open systému. A v roce 2015 se navíc na zateplení panelových domů vztahuje program Zelená úsporám. Je tedy ideální čas k zahájení akce!

Střecha
Ptali jste se lidí z bytů přímo pod střechou, jak je jim v létě a jestli jim nezatéká do bytu? Nezateplené ploché střechy v létě přenáší do bytů i 7°C navíc, byt se nedá ani pořádně vyvětrat a vychladit. A v zimě si majitelé bytů připlatí 10 % na topení.

Často také mají vlhké stropy. Typickou příčinou je špatné vyspádování střechy, upcané žlábky na odtok dešťové vody, holubí trus. A když se přidá nekvalitní provedení odtoků, může voda zatékat i několik pater pod střechu a poškodit elektroinstalaci. To už jsou náklady na opravu v řádu statisíců.

Nechte střechu zkontrolovat. Pro případné zateplení doporučujeme použít foukanou izolaci (pokud máte tzv. dutou střechu) a nebo z typické dvouplášťové střechy „udělat jednoplášťovou“.

Fasáda
Poslední fází renovace je zhotovení fasády, která vtiskne domu zcela novou tvář. Jistě jste si všimli, jak se šedivá paneláková sídliště za poslední roky změnila. Namísto neomítnutých betonových bloků ční do nebes budovy všemožných barev a vzorů.
Druh fasády, do které bude dům oblečen, přímo souvisí s použitou technologií zateplovacího systému.

Nejčastěji se používají omítkoviny, konkrétně akrylátová, silikátová nebo silikonová. Akrylátová omítka je variantou nejlevnější, silikonová nejkvalitnější, tzn. je pružná, vodoodpudivá a zároveň paroproputná. Navíc na sebe při dešti stékající kapky nabalují mikročástečky prachu a omítka se tím sama čistí. Cena ovšem odpovídá kvalitě, je tedy nejvyšší.

Volba barvy fasády bývá obvykle záležitostí vkusu. S čím je však potřeba počítat, je sluneční záření, které se díky aplikovanému izolantu nepřenáší dále do konstrukce, takže zahřívá a namáhá tak vrstvy těsně pod izolantem. Platí přitom, že čím je fasáda tmavší, tím víc se do ní slunce opírá. Z hlediska životnosti zateplovacího systému je proto vhodnější volit spíše světlejší tóny.

Dalším hlediskem, na které majitelé obvykle příliš nehledí, je okolí domu. Jsou-li sousední domy již zrenovovány, je v rámci zachování barevné harmonie příhodné zvolit pro dům odstíny, které se s okolními domy příliš netlučou. Jakkoli je toto kritérium zdánlivě omezující, váš životní prostor jako celek tento ústupek rozhodně uvítá.

Sedm kroků k pohodlnému bydlení, na které několik příštích let nebudete muset sáhnout. Zdá se Vám to jako spousta práce? To nemůžeme popřít. Ovšem čím víc much zabijete jednou ranou, tím více času si v budoucnu ušetříte.

Rozhodli jste se do toho praštit? Kontaktujte nás a my vám půjčíme kladivo zcela zdarma!


Od teď Vám budeme pravidelně každý měsíc poskytovat jeden článek, ve kterém se dozvíte mnoho užitečných informací, rad a zkušeností.

Na další se můžete těšit už příští měsíc.

 


pekstav_logo_tmave

Kontakt:
Redakce Praktického rádce pro SVJ

Potřebujete poradit? Napište nám nebo zavolejte:

redakce@radceprosvj.cz
601 222 819

Těšíme se na Vás 🙂

Mediální partner


banner-250x250-ctverec-13.gif

Hlavní partneři projektu


vodoměry a měřiče tepla