Vytvořeno: 19.4.2016
Měřiče tepla - teplotní senzory na zdi proti poměrovým indikátorům
Ve většině bytových domů se stále řeší, jaká metoda měření tepla je právě pro jejich dům nejlepší. Někteří se přiklání k měřičům tepla na radiátory, tedy poměrovým indikátorům, jiní zase prosazují denostupňovou metodu. Ale co je doopravdy spravedlivější?
Výsledky porovnání
Dostalo se mi do rukou porovnání dvou stejných bytových domů, avšak jeden dům má namontované měřiče tepla na radiátorech a druhý využívá k měření tepla v bytech teplotní senzory, tedy denostupňovou metodu. Tyto výsledky byly vypracované nezávislou správou nemovitostí eSpráva s.r.o. ve Zlíně, kterou zastupuje Ing. Miroslav Gerych. O výsledky tohoto porovnání bychom se s Vámi chtěli podělit.
eSpráva s.r.o. spravuje několik bytových domů a mezi nimi jsou právě tyto dva objekty ve Zlíně, které pan Gerych po rozúčtování porovnal.
web: www.esprava.cz e-mail: info@esprava.cz
Tyto výsledky vypracovala nezávislá správa nemovitostí eSpráva s.r.o. ve Zlíně, kterou zastupuje Ing. Miroslav Gerych. O výsledky tohoto porovnání bychom se s Vámi chtěli podělit.
Na tomto obrázku vidíte porovnání bytů, které využívají k přerozdělení nákladů na teplo měřiče tepla na radiátorech, tzv. poměrové indikátory. Sám název napovídá, že indikátor pouze indikuje jakési dílky, které se musí ještě přepočítat korekčním koeficientem, který si někteří určují bez energetického auditu. Je to tedy jen další nicneříkající číslo.
Zvýraznili jsme byty o stejné výměře, tedy v případě, že by se v obou bytech topilo na 21 stupňů, měly by mít i téměř stejnou platbu za teplo. Jenže nemají. Byty, které „nepotřebují“ topit a mají zavřené radiátory, platí o více jak polovinu méně, než jiný byt se stejnými parametry. Oproti tomu uživatel, který v bytě topí a jsou radiátory zapnuté, platí i o necelých 14 tis. víc, než uživatel, který prostě netopí. Co když je byt například rohový a topit musí? Znamená to, že tedy vytápí ostatní sousedy a platí teplo za ně.
Oproti tomu v domě s teplotními senzory, které měří teplotu v místnostech a zohledňují prostupy tepla, dochází k maximálnímu rozdílu v nákladech 1600,- Kč. Nejsou potřeba žádné korekční koeficienty a každý uživatel zaplatí za teplo, které skutečně využívá.
A co říká nová vyhláška?
Podívejte se na konkrétní porovnání staré a nové vyhlášky. V modrém sloupci vidíte, jak je to v bytech s rozúčtováním tepla za staré vyhlášky. V červeném potom, jak to stejným bytům vychází s vyhláškou novou.
Jaké další důkazy potřebujete, aby jste i ve svém domě měřili teplo spravedlivě? Zeptejte se nás na další informace nebo si nechte vypracovat nezávaznou nabídku. Můžeme pomoct i Vám!
Porovnání spotřeby v bytech dodal Ing. Miroslav Gerych z eSprávy s.r.o.
Do textové podoby zpracovala Maddalena CZ s.r.o.
Maddeo CZ s.r.o., Pobřežní 249/46, 18600 Praha 8,
www.maddeo.cz, linka zdarma 800 778 778
Provádí výměny vodoměrů a měřičů tepla vlastními montážníky po ČR.