Článek uveřejněn dne 16.5.2016
Jak ušetřit za teplo – rady a souvislosti, 4. díl
Regulace topných soustav - zkušenosti zákazníků z praxe, úskalí při výběru projektanta a zhotovitele.
Zajímá mne jak ušetřit za vytápění, chci si zdarma přečíst rady, tipy a souvislosti – 4. díl.
Regulace topných soustav - záludnosti při výběru projektanta a realizační firmy.
Výhodné nabídky dodavatelů tepla
Nabízí Vám dodavatel tepla výhodnější podmínky, cenu tepla, výhodnější tarif apod., pokud s ním podepíšete novou smlouvu? Však nemusí jít zrovna o teplo, zkuste vzpomenout na jiné služby – například mobilní telefony, elektřina apod. Setkal/a jste se s tím? Ptali jste se někdy sami sebe, co jej k tomu vede?
Že by takto vyjádřil vděčnost svým dlouholetým odběratelům? Třeba ví, že jeho ceny jsou příliš vysoké a chce Vám zlevnit – má Vás totiž rád J. Napadá Vás jiný důvod?
Výhodná doporučení dodavatelů tepla
Doporučil Vám dodavatel tepla nezávislého projektanta topení? Nebo prověřenou realizační firmu? Co myslíte – co jej k tomu vede? Váš dodavatel tepla se o Vás vzorně stará… Jistě chce, aby Vám ten (Vaším dodavatelem tepla prověřený) projektant navrhnul úsporné zásahy do topení, po jejichž realizaci (dodavatelem tepla doporučenou a prověřenou realizační firmou), ušetříte za teplo co nejvíce. Jistě mu při tom nebude vadit, že Vám pak toho tepla prodá méně než doposud – jde mu o vaší spokojenost, ne o jeho zisky… Souhlasíte? Takto doporučený projektant / firma, jsou ti nejlepší? Nejlepší pro Vás? Nebo pro koho?
Co má obsahovat projekt hydronického vyvážení topné soustavy?
Na takovém projektu není nic složitého. Stačí, když si projektant spočítá radiátory, jejich žebra a podle toho vše naprojektuje. Že již máte zatepleno? Vyměněná okna? Že jsou tím pádem radiátory zoufale předimenzované? To některým projektantům asi tak moc nevadí. Některým ani nevadí, zpracovat „přesný výpočet“ podle 40 let starých plánů – ani se nepůjdou přesvědčit, zda je topení podle těch plánů opravdu udělané a zda nedošlo k místním změnám. Hlavní je, že Vám nabídnou „levný“ projekt. Ona totiž líbivá cena s jednoduchým a rychlým řešením lépe prodává. Projektant toho stihne „naprojektovat“ více. Co na tom, že dostanete projekt, jenž neřeší skutečný stav domu po zateplení, nebo po výměně oken, ale jen stav budovy, jaký byl před desítkami let… To se to pak reguluje, to se to pak šetří… Co myslíte: „je důležité spočítat pro regulaci aktuální tepelné ztráty domu“?
Přesný výpočet hydrauliky aneb plus mínus autobus…
Hydraulická regulace je o zajištění správného průtoku topné vody každým radiátorem – ani více, ani méně. Zajišťuje, aby se radiátory, ano jednotlivé stoupačky o vodu „nepraly“ a vzájemně se neovlivňovaly. Co myslíte – dosáhne se přesnějších výsledků a kvalitnějšího nastavení, když se provede výpočet tzv. „obálkovou metodou“ (pouze celkové tepelné ztráty budovy), anebo když se počítá každá místnost samostatně? Nevíte? Ale tušíte, která metoda je (byť spíše jen symbolicky) levnější… Napovím Vám: „obálková metoda“ kombinovaná s metodikou „podle počtu žeber“ s sebou nese chybu výpočtu průtoků klidně i o 200%! Jaká cena projektu je pro Vás akceptovatelná, když bude spočítaný s přesností na jednotky, nikoliv na stovky procent? Zeptáte se svého dodavatele?
Realizace kvalitně a kvalitněji aneb ne každá firma má standard shodně nastavený…
Například svařované spoje ocelových potrubí jsou v podstatě „nesmrtelné“. Nijak jim neškodí vždy a všude se projevující dilatační pohyb potrubních rozvodů. Závitové spoje také nejsou špatné, ale mají kratší životnost. Nelze se jim vždy vyhnout, většina menších armatur je se závitovým připojením vyrobena. Problém je však s aplikací různých šroubení s těsněními, která se vlivem dilatačních pohybů časem uvolňují, a dříve či později dojde k netěsnostem. Koho raději poptáte, když chcete vylepšit starou topnou soustavu, kde jsou rozvody z oceli? Topenáře, kteří ovládají i svařování autogenem, anebo instalatéry, kteří s autogenem neumí, proto vše smontují na závity se šroubeními (a tedy pravda - o malinko levněji než topenář, že…). Tipněte si, co má delší životnost a jaký minimální cenový rozdíl to je v investici. Požadujte kvalitní řešení s dlouhou životností.
Materiály kvalitní a kvalitnější…
Na trhu jsou různé regulační prvky/ventily. Vypadají podobně, technické listy jsou pro laika podobné. Jak tedy poznat, jestli dražší ventil, je také opravdu lepší? Jen podle záruky těžko. Výrobci poskytují záruky obvykle shodné a to 6 až 24 měsíců. Jenže i kvalitativně zcela průměrná regulační armatura vydrží 5-6 let bez problému a bez závad. Proto si mohou realizační firmy dovolit nabídnout delší záruky i na průměrné materiály – ovšem činí tak na vlastní odpovědnost. Ale reálné rozdíly v životnosti například „termostatických“ ventilů, jsou propastné. Na trhu jsou za velmi rozumnou cenu dostupné ventily s ověřenou životností 20 až 25 let. A vedle toho se stále prodávají ventily, které přestávají fungovat po 10-ti až 15-ti letech a dokonce i takové povedené výrobky, u nichž životnost nepřesahuje 4 až 8 roků. Rozdíl v ceně je však malý, nicméně – ano, jsou ventily levné a ještě levnější… Jednoduchá rada: vyžádejte si reference, ověřte si stav u dřívějších zákazníků vašeho dodavatele. A zeptejte se na zkušenosti více odborníků, nespoléhejte na názor jediného.
Každá montážní firma je seriózní. Opravdu? Jak si to ověříte?
Opět: REFERENCE! Žádná firma Vám samozřejmě nedá kontakt na nespokojeného zákazníka. Málokdo tedy svého dodavatele pohaní. Ale jistá vodítka zde jsou. Co myslíte, kde je větší šance na objektivitu hodnocení? U velkého SBD, kde o penězích jedněch, rozhodují často druzí (či třetí), anebo spíše u malých či středně velkých subjektů typu SVJ – například domy o jednom, či několika vchodech? Kde o investicích sice rozhoduje výbor (tedy také „ti druzí“), nicméně, kde pravděpodobně existují přirozené a přímější, účinnější kontrolní mechanismy. Seriózní dodavatel Vám jistě dá více kontaktů na své referenční zákazníky – vyberte si, neváhejte se zeptat na spokojenost, na průběh akce, na to, zda má firma vlastní montéry jako kmenové zaměstnance, nebo zda je pouze překupníkem služeb.
Výběr jen podle nabídkové ceny, aneb každý svého štěstí strůjcem…
Každé zboží a každá služba najde svého zákazníka. Netvrdím, že co je nejdražší, to musí (tím pádem) být vždy nejkvalitnější. Ale praktická zkušenost je jasná: mnohé zakázky na vyvážení topných soustav, uzavřené podle nejlepší ceny, následně vyžadují opravy, dodělání, či (a bohužel celkem často) úplné předělání, aby dílo opravdu fungovalo. Je smutné, když musím zákazníkovi sdělit, že před pěti lety „vyvážená“ soustava nikdy nemohla fungovat, protože všechny stoupačkové armatury jsou předimenzované a tedy neplní řádně svojí funkci, jen tam tak „na potrubí „jsou“. A otázka životnosti? Počítejte: investičně uspoříte 10% oproti ceně dražší nabídky při výměně termostatických ventilů. Ve finále tedy cena činí 200 tis Kč (příklad). Ale pořídili jste si ventily s poloviční životností. Jak budou kolegové s vašeho SVJ za 10 let-12 let hodnotit Váš výběr, když budou muset opět investovat dalších min. 200 tis do další výměny ventilů?
Máte zájem o nezávazný návrh konkrétního řešení? Kontaktujte mne.
Zpracoval: Miroslav Svěrák, AllTech s.r.o., Krhanice 38, 257 42 Krhanice, tel. 606 626 176
Pobočka Praha 4: Na Hřebenech II, 783/25, tel.: 241 400 978, 721 400 404
e-mail: alltech@alltechsro.cz; Miroslav.sverak@alltechsro.cz
www.TepelnaCerpadlaProBytoveDomy.cz