Článek uveřejněn dne: 15.12.2015

Kompletní revitalizace panelového domu-1. část

Sedm much jednou ranou, aneb cenné rady, než postavíte lešení.

Opravy panelových domů jsou (obzvlášť teď, 25 let po skončení jejich éry) nevyhnutelné a výsledky jejich obyvatelům citelně usnadní život. Ovšem umějí být také poněkud zdlouhavé, obzvlášť pokud jedna oprava střídá druhou a obyvatelé domu jsou tak neustále nuceni žít za igelity místo oken, překračovat kabely vedoucí z A do B a vymetat z bytů polystyrenové kuličky.

Proto je dobré se před začátkem rekonstrukce zpracovat tzv. stavebně technickou analýzu a na jejím základě sestavit chronologicky navazující plán oprav, tedy technicko-ekonomickou rozvahu. Ta by měla zahrnovat všechny chystané práce včetně plánovaných nákladů na ně. Takový plán vám totiž dokáže práci podstatně ulehčit a především výrazně zkrátit.

Jako je tomu ve všech oblastech, i u rekonstrukce domu je dobré vzít to “z gruntu”. Čím hlubší problémy na začátku vyřešíte, tím déle vydrží opravený dům v kondici.

Na co je tedy dobré nezapomenout?

Elektroinstalace
Původní elektroinstalace panelových domů bývají dnes již daleko za hranicí své životnosti. V nejhorším stavu jsou obvykle hliníkové rozvody vedené dutinami stropních panelů a zalité betonem. Ale ani vlastní vodiče už nejsou v potřebné kondici. Kvůli přechodovému odporu v proudových spojích bývají vyhřáté a natolik křehké, takže stačí i nepatrný pohyb, aby se zpřelámaly.

Rovněž počet přípojných míst pro domácí spotřebiče je v současnosti často nedostatečný, protože počet elektrospotřebičů v domácnostech od dob socialismu několikanásobně vzrostl. To zároveň způsobuje přetěžování elektrických rozvodů, což může vést až k požárům.

A jak takový problém elegantně vyřešit? U panelových domů se přikláníme k využívání povrchových úložných systémů. Umisťování kabelů pod omítku, jako se to dělá v moderních novostavbách, je u panelových domů problematické.

Stoupačky
Tekoucí voda a splachovací záchod se nám dnes zdají být naprostou samozřejmostí. Jenomže vodovodní potrubí v panelových domech jsou již mnohdy natolik opotřebovaná, že je jen otázkou času, než zůstanou všichni obyvatelé najednou zcela bez tekoucí vody. A najděte pak pět rozdílů mezi panelákem a králíkárnou. Těžké…

Během renovace panelového domu je proto dobré myslet i na preventivní výměnu stoupaček.

Při obnově se nejprve doporučuje vyměnit ležaté rozvody umístěné v suterénu domu. Teprve pak následuje výměna stoupacích rozvodů, při níž se demontují dvířka instalační šachty, vypustí voda z potrubí a nakonec se demontují i vodoměry.

Při volbě nového potrubí je lepší jeho kapacitu o něco předimenzovat, čímž se zvýší jeho životnost. Standardem jsou dnes už plastové trubky s životností až 50 let.

Vadí vám, když slyšíte každé sousedovo spláchnutí? Nepříjemný hluk protékající vody lze při úpravách ztlumit protihlukovou izolací a důkladným upevněním rozvodů. A stojí to pár korun. Zde se podívejte na naše realizace, jak jsme se s tím poprali.

Výtahy
Většina výtahů v panelových domech je v provozu minimálně dvacet let.
Že odteď chodíte výhradně po schodech?

Jen klid, nestává se, že by se kabina utrhla, jakkoli je stará. Ovšem výtahy, které mají nejlepší roky za sebou jsou méně spolehlivé, mají sklon k poruchám a jejich provoz bývá dražší. Častou otázkou, kterou si majitelé panelových domů kladou, je, zda pořídit výtah nový, či zda modernizovat ten stávající. Dobrou diskusi k tomu najdete na portálu SVJ.

Dnes je běžné, že při rekonstrukci výtahu se zvětší kabina o 10-20 cm. To poznáte hlavně s dětským kočárkem. Nebo když si do bytu vozíte jízdní kolo.

Jistější je samozřejmě pořízení nového výtahu. Specializované firmy mají dnes k dispozici hotové produkty pro všechny standardní typy šachet a nosnosti, čímž se výrazně urychlí montáž a sníží finální cena. Součástí nového výtahu by měly být i následné servisní služby jako předepsané prohlídky a revize, ale také péče o každodenní spolehlivý provoz.
Přikloníte-li se přesto k renovaci stávajícího výtahu, buďte obezřetní. Není totiž jisté, zda se podaří odstranit všechna provozní rizika a spolehlivost výtahu tedy ani po obnově nebude stoprocentní.

Okna
Nyní se konečně dostáváme k vnějším opravám. Vyměnit stará dřevěná okna za plastová se vyplatí z mnoha důvodů. Zaprvé jsou okna jedním z faktorů, které nejvíce ovlivní úsporu tepelné energie, a tedy ušetří obyvatelům domu ročně pěknou sumu. Navíc se na výměnu oken v rámci zateplování domu vztahuje projekt  Zelená úsporám, jehož dotaci mohou v roce 2015 využít i majitelé panelových domů. Díky tomu můžete ušetřit ještě více peněz a přitom výrazně zvýšit úroveň života ve svém domě. Plastová okna nejenže perfektně izolují, ale mají také menší nároky na povrchovou údržbu. Obvykle jsou jednoduchá s dvojitým zasklením, vzácností však není ani trojité zasklení.

Chcete-li mít jistotu, že zvolíte co nejkvalitnější typ oken, věnujte pozornost ne tolik počtu komor, jako spíše tuhosti rámu (nejlepší je ocelová výztuha) a kvalitě kování. Úspěch výměny oken také ve velké míře závisí na kvalitě montáže.

V případě, že okna měníte současně se zateplením, je důležité pamatovat na to, aby rozměr okna umožnil zateplení i okenních špalet (to znamená zhruba čtyřmi centimetry izolantu). Není-li toto pravidlo dodrženo, dochází ke kondenzaci vodní páry, rosení oken a vzniku plísní. tzn. často se “rosí okna”.


Od teď Vám budeme pravidelně každý měsíc poskytovat jeden článek, ve kterém se dozvíte mnoho užitečných informací, rad a zkušeností.

Na další se můžete těšit už příští měsíc.  V druhé části budeme psát o balkonech, zateplení, fasádě a střeše…

 


pekstav_logo_tmave

Kontakt:
Redakce Praktického rádce pro SVJ

Potřebujete poradit? Napište nám nebo zavolejte:

redakce@radceprosvj.cz
601 222 819

Těšíme se na Vás 🙂

Mediální partner


banner-250x250-ctverec-13.gif

Hlavní partneři projektu


vodoměry a měřiče tepla